Heel veel handige tips voor de brugklas

Je kind uit groep 8 gaat binnenkort naar de brugklas. Wat een spannende tijd! Wij hebben wat praktische tips voor deze overstap op een rij gezet, zodat het nieuwe schooljaar ook voor jouw kind een soepele start kent.

Meer tips? Lees ook:

Welke spullen heeft mijn kind in de brugklas nodig?

  • Koop een goede kwaliteit tas. Handvatten breken gemakkelijk, zeker bij een gemiddeld gewicht van 8 kilo!
  • Koop een tas die groot genoeg is. Er zijn lockers op school, maar je kind fietst en loopt vaak alsnog met de zware tas rond.
  • Zorg dat je kind de tas over beide schouders draagt en niet over 1 schouder laat hangen.
  • Denk bij de aanschaf van de rest van de spullen, etui, agenda, mappen etc. ook aan gewicht.

Wat kan ik thuis allemaal doen?

  • Zorg voor een opgeruimde en rustige plek voor je kind. Zo kan hij zonder afleiding huiswerk maken en leren voor proefwerken en so’s. ‘So’ staat trouwens voor schriftelijke overhoring 🙂
  • Een opgeruimde leerplek start met het organiseren van de vele verschillende boeken. Het is handig als je de boeken per vak in handige opbergbakjes (te koop bij o.a. Ikea) kunt opbergen. Voor elk vak een aparte bak. Plak een leuke naamsticker op de achterkant voor elk vak en klaar is kees! Zo raakt je kind zijn boeken nooit kwijt en neemt hij altijd de juiste boeken mee naar school.
  • Zorg dat je kind de dag goed start met een stevig ontbijt. Geef bovendien een gezonde lunch en snacks mee naar school en een flesje water.
  • Probeer het mobiele telefoongebruik/internetgebruik van je kind te reguleren. Sociale media en/of gameverslavingen komen veel voor bij tieners!
  • Blijf praten met je kind.
  • Creëer duidelijke regels, misschien wel samen met je kind, en stel grenzen.

Huiswerk maken in de brugklas

  • Zorg dat je kind elke middag thuis het maakwerk maakt dat die dag opgegeven is.
  • Zorg dat je kind een goede tool heeft om te plannen. Door het gebruik van digitale systemen zoals Magister en Somtoday is het overzicht op papier helaas weg. In een agenda heeft je kind vaak niet genoeg ruimte om te schrijven.
  • Zorg dat je kind thuis toegang heeft tot alle online systemen en programma’s die nodig zijn voor het huiswerk maken en roosters inzien. Verder is het belangrijk dat je kind hulp inschakelt van zijn mentor of vakdocenten als hij iets niet begrijpt of problemen heeft met het gebruik van alle digitale programma’s en hulpmiddelen.

Gedurende dit spannende eerste schooljaar, en soms al voor de aanvang in september, zal de school avonden en middagen organiseren voor de (toekomstige) eersteklassers en hun ouders. Probeer bij al deze informatieve en leuke momenten aanwezig te zijn. Zo mist je kind geen belangrijke informatie en krijgt hij de kans om alvast een beetje te wennen.

Contact maken

  • Druk je kind op het hart dat hij vragen blijft stellen aan de mentor en/of vakdocenten. Er is geen reden om met een probleem of vraag rond te blijven lopen. De mentor en docenten zijn er om je kind te helpen!
  • Benadruk dat het belangrijk is open te staan voor andere leerlingen; juist op die eerste schooldag. Alle leerlingen vinden zo’n eerste dag natuurlijk ontzettend spannend!
  • Als je kind de eerste dag nog geen nieuwe vrienden maakt, geef dan mee dat dit vanzelf komt. De meeste kinderen maken na een tijdje nieuwe vrienden en zoeken steeds minder contact met hun oude vrienden van de basisschool.
  • Geef je kind mee pestgedrag te signaleren en te doorbreken. Vraag je kind ook er zeker niet aan mee te doen. Maak kenbaar dat het juist heel goed is als je kind naar de mentor stapt als hij dit soort vervelend gedrag opmerkt.
  • Geef je kind mee dat hij altijd zichzelf mag zijn!

Wat is Magister of Somtoday?

Als je kind straks naar de middelbare school gaat, gaat je kind hoogstwaarschijnlijk werken met online leerlinginformatiesystemen zoals Magister, Somtoday, Zermelo.

Het doel van deze systemen is dat er 1 centrale online plek is waar alle administratie wordt gedaan en alle informatie voor en over je kind te vinden is.

Wat is Magister

Docenten doen er hun administratie, maar ook al het onderwijsondersteunend personeel maakt er gebruik van. Denk bijvoorbeeld aan het invoeren van roosters, de absentenregistratie, cijferinvoer en het updaten van het leerlingvolgsysteem.

Leerlingen (en ouders!) kunnen er het huiswerk bekijken en ondersteunend lesmateriaal vinden. Bovendien kunnen ze er terecht voor roosterwijzigingen en studiewijzers.

Jij als ouder kunt via zo’n app ook makkelijk afwezigheid doorgeven voor bijvoorbeeld een tandartsafspraak.

Kortom, online systemen zoals Magister en Somtoday zijn ontzettend belangrijk voor personeel, ouders en leerlingen. Waar er vroeger nog vele agenda’s vol werden geschreven en briefjes werden uitgedeeld, wordt alles nu online geregistreerd en gelezen.

Wat zijn de voordelen van online leerlinginformatiesystemen zoals Magister?

  • Iedereen heeft toegang tot deze software: schoolleiding, docenten, leerlingen en ouders.
  • Alle informatie op 1 plek.
  • Online ingeleverde opdrachten worden gecheckt op plagiaat.
  • Als ouder kun je cijfers* en absentie direct bekijken (toegang kan per school nog verschillen!).

* Bedenk samen met je kind hoe je omgaat met het online komen van cijfers. Zet bijvoorbeeld appmeldingen hierover uit, zodat je kind de kans krijgt om zelf bij thuiskomst zijn laatste cijfer aan jou te vertellen…

Wat zijn de nadelen van online leerlinginformatiesystemen?

  • Als er geen internetconnectie is, is er ook geen toegang!
  • Het overzicht op papier is weg.
  • Soms vergeten docenten het huiswerk in te voeren.
  • Verwarring over huiswerk: houd je een agenda bij of kijk je alleen online?
  • Sommige leerlingen worden wat lui; zij hoeven zelf niets meer op te schrijven.

Nog wat algemene informatie over de brugklas

In het eerste jaar van de middelbare school krijgt je kind in ieder geval de volgende vakken:

Kinderen in de brugklas
  • Nederlands
  • Engels
  • wiskunde
  • aardrijkskunde
  • biologie
  • lichamelijke opvoeding

Andere vakken die je kind kan krijgen, zijn per school en leerniveau verschillend:

  • Frans
  • Duits
  • een andere moderne vreemde taal
  • geschiedenis
  • Grieks
  • Latijn
  • tekenen
  • handvaardigheid
  • muziek
  • levensbeschouwing
  • verzorging

En als laatste nog even dit: denk aan goedwerkende lichten op de fiets van je kind. Ik heb zelf een paar pakjes van die goedkope fietslampjes van de Hema in de keukenla liggen voor als de fietslamp ineens stuk is.

Wens je kind vooral ontzettend veel plezier!

Maaike de Boer, MA

drs. Maaike de Boer is initiatiefneemster van Wijzeroverdebasisschool.nl

Gerelateerde artikelen

Reacties

17 reacties op “Heel veel handige tips voor de brugklas”
  1. In het artikel staat: zorg dat.je kind een goede tool heeft om te plannen. Maar zowel magister en agenda hebben volgens jou nadelen. Wat is dan een goede suggestie?

    • Beste Ingrid,
      Magister wordt op heel veel scholen gebruikt. Veel kinderen moeten daar dus mee (leren) werken. Ik denk dat magister en een agenda elkaar kunnen aanvullen. Je kunt de nadelen van beide ‘systemen’ in de gaten houden en ervoor zorgen dat er overzicht is voor je kind. Ik denk dat je zoon of dochter dan al erg geholpen is.
      Succes!

      Hartelijke groet,
      Carola
      wijzeroverdebasisschool.nl

  2. Heel leuk!
    Heb je ook al eens een keer gehoord over Somtoday? Het kan evenveel als Magister en Somtoday kan ook zonder wifi!

  3. Hai, heel leuk om te lezen. Echter ik kan het PDF document niet vinden waar je het over hebt (Download hieronder een PDF met ‘De Ideale Huiswerkmethode’ waarmee je kind concreet op een makkelijke manier proefwerken en SO’s kan plannen.) Kan dat kloppen? Ik hoor het graag of je die nog hebt.

    • Hallo Marieke,
      Dat klopt inderdaad. ‘De ideale Huiswerkmethode’ is op dit moment niet verkrijgbaar.

      Hartelijke groet,
      Carola

  4. Geweldig idee van die vakken bakjes. Onze dochter gaat volgend jaar naar de brugklas en we hebben inmiddels al de bakken klaar staan. Bedankt voor het idee.

  5. Bedankt voor deze tips. Onze oudste zoon gaat volgend jaar naar de brugklas. Dat is een spannend moment voor hem én ons als ouders.

    • Graag gedaan Sanne. Dat is zeker spannend! Er breekt echt een nieuwe fase aan. Succes en plezier!
      Hartelijke groet,
      Carola

  6. Hele leuke tips….. We laten dit ook door onze dochter lezen, die na de zomervakantie in de brugklas begint. Spannend allemaal….

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *